WYSZUKIWARKA
Biuletynu Informacji Publicznej 

  szukaj w BIP-ie:

  

  STRONA GŁÓWNA > POZOSTAŁE ZAGADNIENIA > Współpraca zagraniczna

POZOSTAŁE ZAGADNIENIA

 Współpraca zagraniczna

 

PFEFFENHAUSEN - Niemcy

Markt Pfeffenhausen miasto leżące we wschodniej Bawarii. Miejscowość położona jest w górnym biegu rzeki Laaber na wysokości ok. 480 metrów nad poziomem morza. Powstanie Pfeffenhausen przypuszczalnie przypada na VIII wiek. W IX stuleciu miejscowość należała do rodu von Ebersberg. Pierwsza pisemna wzmianka to dokument z XI wieku poświadczający przekazanie Pfeffenhausen tamtejszemu klasztorowi benedyktyńskiemu z Ebersbergu. Klasztor figurował w dokumentach jako właściciel Pfeffenhausen do ok. 1600 roku, potem miasto przeszło pod władanie klasztoru jezuitów z Monachium i ok. 1782 w posiadanie zakonu maltańskiego. Prawo targowe miejscowość otrzymała od XIV stulecia. Po wybudowaniu umocnień nadano Pfeffenhausen pieczęć. Historia miejscowości jest także historią zarazy, głodu i śmierci, powodzi i pożarów. W 1584 roku miasto zostało zniszczone przez powódź, a podczas wojny trzydziestoletniej, w roku 1632 Pfeffenhausen zostało złupione przez Szwedów. Dzisiejszy wygląd miasta utrwalił się po odbudowie, która przeprowadzono po pożarze w 1779 roku. 

Współpraca miedzy Jaworzyną Śląską, a Markt Pfeffenhausen oficjalnie rozpoczęła się 02.06. 2001 roku, kiedy to ówczesne władze obu miast podpisały "Porozumienie o partnerskiej współpracy".
Od 2001 r. władze i mieszkańcy obydwóch zaprzyjaźnionych miast spotykają się regularnie na corocznych imprezach odbywających się w Markt Pfeffenhausen i Jaworzynie Śląskiej. 

 

 

TEPLICE - Czechy

Teplice nad Metują leżą na północnym wschodzie Republiki Czeskiej niedaleko od zbudowanych z piaskowca skał teplickich, które tworzą skomplikowany labirynt skalnych miast. Miasto położone jest nad rzeką Metują na wysokości 460 metrów nad poziomem morza. Jak wiele europejskich miast także Teplice nad Metują początki swego osadnictwa datują na okres średniowiecza. Pierwsze wzmianki pisemne o osadzie nazywanej Teplice pochodzą z XIV wieku. Najprawdopodobniej już w połowie XIII wieku na terenie dzisiejszych Teplic istniały podgrodzia przyległe do ówczesnych osad warownych.

W okresie między XV i XX wiekiem Teplice tak jak i całe Czechy przechodziły przez różne "burze" dziejowe, takie jak wojny religijne i wiosna ludów. Współpraca miedzy Jaworzyną Śląską, a Teplicami nad Metują oficjalnie rozpoczęła się 18.05.1996 roku, kiedy to ówczesne władze obu miast podpisały "Porozumienie o partnerskiej współpracy".
Od 1996r. władze i mieszkańcy obydwóch zaprzyjaźnionych miast spotykają się regularnie na corocznych imprezach odbywających się w Teplicach nad Metują i Jaworzynie Śląskiej.

 

 

 

 

 


Informacje sporządził:  

Andrzej Bugajski

Informacje zatwierdziła:  

Elżbieta Grobelna
Data zamieszczenia:   22.06.2004 r. 

 

 

 

mapa BIP-u  |  do góry  |